×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Zabawy Andrzejkowe 2014

"W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba
Królują  wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy
Zabawa dalej, start…"

Andrzejki to tradycja ludowa obchodzona nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach np. w Niemczech, Szwajcarii. Dawniej, w dniu św. Andrzeja wróżyły sobie panny, które bardzo chciały wyjść za mąż. Do dziewcząt dołączyli chłopcy, którzy też chcieli się dowiedzieć, jaka czeka ich przyszłość. Dzisiaj wróżby stały się okazją do spotkań i zabaw andrzejkowych często przy muzyce.

Wróżby to stary jak ludzkość sposób na poznawanie niepewnej przyszłości. Wróżbom miłosnym sprzyjał początek adwentu. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja, a kawalerowie w przeddzień świętej Katarzyny. Andrzejkowe wróżby przetrwały, aż do dziś i nadal cieszą się niesłabnąca popularnością. W Andrzejki próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka tajemnicy naszej przyszłości...

Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.

Koniec listopada, to czas Andrzejek – czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Nasze przedszkolaki w Przedszkolu Publicznym w Żywocicach również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc większą gromadą (grupa Słoneczek i Muchomorków), by  wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. 26 listopada gościliśmy wróżkę i cygankę , panie z Miejsko – Gminnej Publicznej Biblioteki w Krapkowicach, które zabrały dzieci do świata magii i czarów.
Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości  i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość.
Przedszkolakom przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy.

Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki "Dwóm tańczyć się zachciało", "Ojciec Wirgiliusz", "Stary Abraham".

Andrzejki dostarczyły dzieciom wielu przeżyć i emocji. Były także okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania  ludowej tradycji.

Foto galeria:
Zabawy Andrzejkowe 2014 - galeria

Przedszkole Publiczne w Żywocicach
47-300 Żywocice | ul. Średnia 19 | tel. 77 466-13-18
Statystyka odwiedzin: Dziś: 340, W tym miesiącu: 4773, Wszystkich: 205011
Polecane
  • facebook-banner.jpeg