×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Pomoc dla Ukrainy

list Ministra Edukacji i Nauki - cz I

list Ministra Edukacji i Nauki - cz II

 

Ważne informacje.png

 

Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.

Materiał przygotowany dla rodziców uczniów przybywających z Ukrainy zawiera informację o dokumentach, jakie są wymagane, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy.  

Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym. 

PDFinformacja_dla_rodzicow_dzieci_przybywajacych_z_ukrainy_-_wersja_w_jezyku_polskim.pdf (233,23KB)
PDFinformacja_dla_rodzicow_dzieci_przybywajacych_z_ukrainy_-_wersja_w_jezyku_ukrainskim.pdf (203,98KB)
 

Nasze przedszkole dołączyło do akcji zbiórki darów dla uchodźców OSP Żywocice i OSP Żużela

Niezbędne produkty to:

- woda

- środki higieniczne w tym: pasty do zębów, szczoteczki, szampony, mydło, chusteczki higieniczne, jednorazowe maszynki do golenia, pieluchy dla dzieci i dorosłych, mokre chusteczki, papier toaletowy, środki higieniczne dla kobiet

- ręczniki, prześcieradła, koce, śpiwory

-artykuły spożywcze dla niemowląt: mleko następne, słoiczki, kaszki, ciasteczka dla niemowląt

- skarpetki, bielizna damska, męska i dziecięca (nowe)

- koszulki bawełniane

- leki przeciwbólowe, opatrunki, bandaże

- żywność sucha (kasza, makarony, dania gotowe instant), konserwy, batony proteinowe, czekolady, itp.

W przyszłym tygodniu do zbiórki dołączy również nasze przedszkole.

Potrzebny asortyment będzie można zostawiać w Przedszkolu w Żywocicach 7:00- 16:00 i Żużeli między 8:00 a 15:00. Solidarni! 

Solidarni z Ukrainą

 

UWAGA!

Burmistrz Krapkowic - Andrzej Kasiura podjął decyzję o ogłoszeniu zbiórki artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców, na pierwsze tygodnie pobytu w Polsce.

Potrzebne są środki żywności o długim terminie przydatności, środki higieniczne, higieny osobistej, chemiczne. Dla małych dzieci potrzebne będą środki żywności typu mleko w proszku, pieluszki, chusteczki higieniczne.

Wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Krapkowice będą przyjmować dary od soboty (tj. od 26 lutego) w godzinach od 18:00 do 19:00.

Zachęcamy i zapraszamy w wyznaczonych godzinach do Naszej remizy (ewentualnie prosimy o kontakt na FB lub pod numerem telefonu 794619985).

 

⚠Zbiórka trwa nadal i do odwołania⚠:

 

Najważniejsze numery telefonów:

☎ +48 698 159 225 powiatowy pełnomocnik ds. koordynacji pomocy uchodźcom z Ukrainy Masha Studans,

☎ +48 517 023 598, t.slezak@krapkowice.pl gminny koordynator Tomasz Ślęzak.

 

DODATKOWO NA TERENIE NASZYCH PLACÓWEK BĘDZIE ZBIERANA WYPRAWKA SZKOLNA, KTÓRĄ PRZEKAŻEMY DO SZKÓŁ I PLACÓWEK, W KTÓRYCH ZOSTANĄ UTWORZONE ODDZIAŁY PRZYGOTOWAWCZE DLA DZIECI- UCHODŹCÓW Z UKRAINY. PROSIMY O WSPÓŁPRACĘ MIĘDZY RODZICAMI I MIESZKAŃCAMI, BY POMOC POTRZEBUJĄCYCM SZŁA SPRAWNIE, TJ. O PRZYNOSZENIE CAŁYCH KOMPLETÓW WYPRAWEK.

WYPRAWKA DLA JEDNEGO DZIECKA OBEJMUJE NOWOZAKUPIONE RZECZY:

PLECAK- TORNISTER, PIÓRNIK Z PRZYBORAMI DO PISANIA (OŁÓWKI, KREDKI, GUMKA, TEMPERÓWKA, DŁUGOPISY, PIÓRO, ZMAZYWACZ), ZESZYTY RÓŻNEJ GRUBOŚCI, WIĘKSZA ILOŚĆ W KRATKĘ, BLOK TECHNICZNY ZWYKŁY, BLOK TECHNICZNY KOLOROWY, NOŻYCZKI, KLEJ, ZESTAW LINIJEK, WOREK NA BUTY, PLASTELINA, FARBY, PĘDZLE.

Flaga Ukrainy w kształcie serca

 

Dzieci na Ukrainie potrzebują pomocy teraz

Szanowni Państwo,

zaostrzenie konfliktu na Ukrainie z dnia na dzień wpłynęło na życie milionów dzieci w tym kraju. Zwracamy się do Państwa z pilną prośbą o wsparcie działań pomocowych prowadzonych przez UNICEF na Ukrainie
 
UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc potrzebującym. Eskalacja działań wojennych sprawia jednak, że potrzeby humanitarne najmłodszych rosną w szybkim tempie. Zniszczona została część infrastruktury wodnej i edukacyjnej, występują ograniczenia w dostawie prądu i gazu. Dostęp do opieki medycznej w nagłych przypadkach jest coraz trudniejszy. Rodziny z dziećmi są zmuszone opuścić swoje domy, wzrasta poziom ubóstwa. Życie 7,5 miliona dzieci jest zagrożone. Wobec nasilania się konfliktu zwiększamy skalę naszej pomocy. I prosimy o wsparcie.

Zebrane środki przekażemy na zapewnienie dzieciom między innymi bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych. Współpracujemy z lokalnymi partnerami, dzięki czemu możemy dobrze oszacować najpilniejsze potrzeby i dostarczyć dzieciom skuteczną pomoc. 

Zwracamy się do Państwa z prośbą o udostępnianie naszego apelu społeczności szkolnej, w tym przede wszystkim Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom placówki. 

Za pośrednictwem strony https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy można dokonać wpłaty darowizny. 

Podajemy także numer konta akcji „Pomoc dla Ukrainy":
28 1020 1026 0000 1902 0203 5434
Zachęcamy także do śledzenia naszych mediów społecznościowych, w których zamieszczamy bieżące informacje dotyczące sytuacji na Ukrainie. Na profilu Facebook UNICEF Polska uruchomiliśmy także zbiórkę internetową: https://www.facebook.com/donate/462703465452564/10158711221256545/, którą można udostępnić na profilach placówek oraz na prywatnych kontach w mediach społecznościowych.

Na stronie: https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/zbiorki-charytatywne zamieściliśmy dla Państwa grafiki i plakaty, które można wykorzystać informując o prowadzonej akcji pomocowej (drukując i wieszając w placówce lub udostępniając w mediach społecznościowych).

 

Przedszkole Publiczne w Żywocicach
47-300 Żywocice | ul. Średnia 19 | tel. +48774661318
Statystyka odwiedzin: Dziś: 48, W tym miesiącu: 6514, Wszystkich: 1159108
Polecane
  • facebook-banner.jpeg